76 okunma

Renk Duyguları Ve Davranışları Nasıl Etkiler?

Renkler bizi mutlu veya üzgün hissettirebilir… bizi aç veya rahat hissettirebilir. Bu nedenle, renklerin ortalama bir kişi veya müşterinizin hedef kitlesi üzerindeki olası psikolojik etkilerini anlamanız önemlidir. Renklerin duygularımızı ve davranışlarımızı nasıl etkilediğine daha yakından bakalım.

Sıcak renkler

Tekerlek üzerinde kırmızı, turuncu ve sarı renkler yan yanadır ve hepsi sıcak renklerdir. Sıcak renkler genellikle mutluluk, iyimserlik ve enerji duygularını uyandırır. Bununla birlikte, sarı ve turuncu gözleri biraz tahriş edebilir ve kırmızı bir insanın iştahını artırabilir.

McDonald’s veya KFC gibi fast food restoranlarını düşünün – bu yerlerin çoğu sarı ve kırmızı renkte. Niye ya? Çünkü insanların acıkmasını ve sonra hızlıca yemek yemesini istiyorlar.

Kırmızı

Kırmızı, renklerin en sıcak ve en dinamik olanıdır – karşıt duyguları tetikler. Sıklıkla tutku ve sevgi, öfke ve tehlike ile ilişkilidir. Bir kişinin kalp atış hızını artırabilir ve onları heyecanlandırabilir.

Bir tasarım öğesine dikkat çekmek istiyorsanız, kırmızı kullanın. Ancak, ezici olabileceği için ölçülü bir vurgu rengi olarak kullanın.

Turuncu

Turuncu canlılık ve mutluluk hissini arttırır. Kırmızı gibi, dikkat çeker ve hareketi gösterir, ancak güçlendirici değildir. Agresif fakat dengeli – enerjiyi canlandırıyor ancak davetkar ve arkadaşça olabilir. Turuncu, bir ürünü satın almak veya abone olmak için yapılan bir çağrı için mükemmeldir.

Sarı

Sarı, belki de sıcak renklerin en enerjik olanıdır. Kahkaha, umut ve güneş ışığı ile ilişkilidir. Sarı tonlar tasarım enerjinizi verir ve izleyiciyi iyimser ve neşeli hissetmenizi sağlar. Ancak sarı, daha fazla ışık yansıtmaya meyillidir ve bir kişinin gözlerini tahriş edebilir. Çok fazla sarı ezici olabilir ve az miktarda kullanılmalıdır. Tasarımda, enerjik ve rahatlatıcı bir şekilde dikkat çekmek için kullanılır.

Soğuk renkler

Soğuk renkler yeşil, mavi ve mordur. Soğuk renkler genellikle sakinleştirici ve yatıştırıcıdır ancak aynı zamanda üzüntüyü de ifade edebilir. Mor, mavi (sakin) ve kırmızı (yoğun) karışımı olduğu için yaratıcılığı teşvik etmek için sık sık kullanılır. Bir şirket sağlık, güzellik veya güvenlik göstermek istiyorsa, bu renkleri kullanın.

Yeşil

Yeşil, sağlığı, yeni başlangıçları ve serveti simgeler. Yeşil gözler için en kolay olanıdır ve bir tasarımda rahatlamak ve denge oluşturmak için kullanılmalıdır. Bir şirket büyüme, güvenlik veya ilham verme olasılığı göstermek isterse, kullanımı harika bir renktir.

Mavi

Mavi, güvenlik ve güven yanında sakinlik ve maneviyat duygularını uyandırır. Mavi rengi görmek vücudun sakinleştirici kimyasallar oluşturmasına neden olur. Renklerin en çok tercih edileni olması şaşırtıcı değil. Koyu maviler kurumsal tasarımlar için harikadır çünkü profesyonel bir his verir, ancak çok fazla kullanmak soğuk, ayrık bir his yaratabilir. Hafif maviler daha rahat ve dostça bir his verir. Harika örnekler, daha açık maviler kullanan Facebook ve Twitter gibi sosyal sitelerdir.

Mor

Mor yaratıcılık, telif ve servet ile ilişkilidir. Mor genellikle izleyiciyi sakinleştirmek veya sakinleştirmek için kullanılır, bu nedenle güzellik ürünlerinde neden kullanılır. Bir tasarımın daha lüks ve zengin görünmesini sağlamak için moru, romantizm ve gizemi göstermek için daha açık bir moru kullanın.

Nötr renkler

Nötr renkler siyah, gri, beyaz, tan ve kahverengidir. Tasarımda, bu renkler arka plan renkleri olarak mükemmel. Daha parlak renkler kullanırken siyah, gri ve beyaz kullanın. Dokular kullanıyorsanız, arka plan olarak kahverengi ve kahverengi tonları ekleyin.

Renklerin sübjektif olabileceğine dikkat etmek önemlidir – bir insanı neşeli hissettiren şey, izleyicinin geçmiş deneyimlerine veya kültürel farklılıklarına bağlı olarak bir başkasını rahatsız hissetmesine neden olabilir.

Renklerin sübjektif olabileceğine dikkat etmek önemlidir – bir insanı neşeli hissettiren şey, izleyicinin geçmiş deneyimlerine veya kültürel farklılıklarına bağlı olarak bir başkasını rahatsız hissetmesine neden olabilir.

Katen Doe

veyselkaraselek

Hello, I’m a content writer who is fascinated by content fashion, celebrity and lifestyle. She helps clients bring the right content to the right people.

Yorumlar (1 Yorum)

wave

Yorumlar Yap

wave

Arama Yap