150 okunma

Grafiker ve Grafik Tasarımcı Arasındaki Fark

Günümüzde birçok insan Grafik Tasarımcı ve Grafiker arasındaki farkı bilmiyor ve ikisinin de aynı anlama geldiğini düşünüyor. Çoğunlukla birbirinin yerine kullanılan bu iki kavram, birbirinden farklı anlamlara sahiptir.

Grafiker Kimdir?

Grafiker ilgili bölümlerden mezun olmuş, ilgili programlardan sertifika almış veya ajans ya da grafik sektörüyle alakalı işletmelerden programları öğrenmiş meslek sahipleridir. Bu insanlar ilgili programları kullanarak eser ya da eserler ortaya çıkarırlar. Birçok meslekte olduğu gibi operatör ve mühendis vardır. Grafikerler bu programların profesyonel operatörleridir.

Grafik Tasarımcı Kimdir?

Grafik Tasarımcılar uzun bir eğitim sürecinden geçmiş, güzel sanatlar ve grafik sanatları bölümünden mezun olmuş, grafik ve tasarım hakkında birçok bilgi sahibi olmuş insanlardır. Grafiker arasındaki en büyük fark yaratıcı fikirleri olmasıdır. Grafik tasarımcılar uzun yıllar boyunca emek vermiş, tecrübe edinmiş insanlardır. Kısaca tasarımcı olmak sağlam bir alt yapı gerektirmektedir.

Grafik ve Grafik Tasarımcı arasındaki en büyük fark uzmanlıktır. Grafikerler tamamen uygulama odaklı hareket ederler verilen briefleri yaparlar. Grafik tasarımcı kendi özgün fikir ve düşünceleri hem sunan hem de uygulayandır. Grafikerin önemli özelliklerinden birisi de bilgisayar programlarını bilmesidir. Grafik tasarımcısı ise tüm bunlara yön veren, tasarlayan çözüm odaklı kişilerdir.

Katen Doe

veyselkaraselek

Hello, I’m a content writer who is fascinated by content fashion, celebrity and lifestyle. She helps clients bring the right content to the right people.

Yorumlar Yap

wave

Arama Yap